CP82C54-10Z
Packaging : Tube
Product Category : Timers & Support Products
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : 0 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Package / Case : PDIP-24
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Number of Internal Timers : 6 Timer
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Series : CP82C54
Type : Programmable
Manufacturer : Intersil
Description : Timers & Support Products W/ANNEAL PERIPH PRG- CNTR 5V 10MHZ 24PDIP