155060RS73200
Contact Now
155060RS73200
Category : Optoelectronics LED Indication - Discrete
Wavelength - Dominant : 624nm
Millicandela Rating : 150mcd
Package / Case : 2-SMD, No Lead
Current - Test : 20mA
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Height (Max) : 0.85mm
Lens Style : Rectangle with Domed Top
Viewing Angle : 120°
Wavelength - Peak : 632nm
Configuration : Independent
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Size / Dimension : 1.60mm L x 1.00mm W
Lens Color : Colorless
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2V
Product Status : Active
Features : -
Lens Size : 1.10mm x 0.60mm
Lens Transparency : Clear
Color : Red
Series : WL-SMSW
Supplier Device Package : Chip LED
Mfr : Würth Elektronik
Description : WL-SMSW SMT MONO-COLOR SIDE VIEW
Contact Now
Red 624nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead