DD170N16SHPSA1
Contact Now
DD170N16SHPSA1
  • 1
Packaging : Tray
Product Category : Bridge Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : -
Supplier Device Package : BG-PB34SB-1
Package / Case : Module
Part Status : Active
Voltage - Peak Reverse (Max) : 1.6kV
Current - Reverse Leakage @ Vr : 9mA @ 1600V
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Minimum Quantity : 1
Series : -
Mounting Type : Chassis Mount
Current - Average Rectified (Io) : 165A
Diode Type : Single Phase
Technology : Standard
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : BRIDGE RECT 1P 1.6KV 165A PB34SB